Kancelaria Notarialna
Ewa Kalbarczyk

NOTARIUSZ

Ewa

Kalbarczyk

ul. Lubicka 53
87-100

Toruń

tel.:
www:
EwaKalbarczyk.notariusz.pl
Godziny pracy:
  • pn. - pt.: 9:00 - 17:00
Lex Est Quod Notamus

Testament notarialny

Przekazanie spadku może zostać dokonane poprzez testament notarialny. Jego sporządzenie w odpowiedniej formie pomaga w rozwiązaniu sporu rodzinnego podczas podziału majątku. Czynności związane z zapisaniem dóbr wybranym osobom powinny odbyć się w profesjonalny sposób, by uniknąć ewentualnych pomyłek. Prawidłowo stworzony dokument umożliwia rozdzielenie masy majątkowej zgodnie z wolą zmarłego. To efektywne rozwiązanie, pozwalające zatrzymać dziedziczenie ustawowe.

Akt notarialny zyskuje moc prawną dzięki temu, że jest tworzony przez wyspecjalizowanego notariusza. Ze względu na warunki, w których powstaje taki testament, jest on najtrudniejszy do podważenia przez spadkobierców nieuwzględnionych w dokumencie. Podczas jego spisywania specjalista potwierdza tożsamość testatora oraz jego zdolność do testowania.

Dokument stworzony w kancelarii notarialnej to jedna z częściej wybieranych form przekazywania spadku. Ma on charakter aktu urzędowego, dlatego zapisana w nim wola testatora jest uważana za zgodną z prawdą.

Testament

Tak istotne sprawy, jak testament, nie powinny być pomijane. Odpowiednio wykonany dokument rozwiązuje ewentualne konflikty w rodzinie spowodowane kłótnią o spadek. Kancelaria Notarialna Ewa Kalbarczyk w Toruniu specjalizuje się w konstruowaniu aktów notarialnych, które spełniają wymogi prawne. Oferuje również pomoc w napisaniu testamentu własnoręcznego i dba o umieszczenie w nim niezbędnych zapisów, które poświadczają jego wiarygodność.

Testament notarialny a własnoręczny

Osoby prywatne często decydują się na akt własnoręczny. To najprostsza forma, w której testator może zapisać spadek wybranym podmiotom. Wśród najważniejszych wymogów takiego dokumentu znajdują się:

  • własnoręczne sporządzenie,
  • data i miejscowość,
  • podpis testatora.

Jest to zatem wygodny sposób, który pozwala stworzyć dokument w każdym momencie życia. Mimo to należy mieć na uwadze, iż jest to akt, który bywa podważany przez spadkobierców. Pojawiającym się zarzutem jest brak świadomości znaczenia swoich czynów czy też sporządzenie oświadczenia woli pod groźbą. By testament własnoręczny miał moc prawną, trzeba również zadbać o to, by jego istnienie nie było tajemnicą.

Stworzenie takiego dokumentu zaleca się przede wszystkim osobom prywatnym, które dokonują niewielkich zapisów. Gdy przekazują Państwo większy majątek i chcą upewnić się, że akt sporządzony jest poprawnie oraz będzie w przyszłości miał moc prawną, można zasięgnąć pomocy doświadczonego notariusza. Profesjonaliści doradzą, który typ testamentu najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji i dopilnują, by zawierał on wszystkie niezbędne sformułowania.

Opracowanie: RejNET